Rozstępy to Twój największy kompleks? Sprawdź jak możesz się go pozbyć!
Rozstępy to uszkodzenia skóry, i to w tych głębokich warstwach, dlatego walka z nimi jest wyjątkowo trudna. Stosowanie kosmetyków zazwyczaj nic nie daje i jedynie dzięki bardziej inwazyjnym zabiegom można ograniczyć widoczność rozstępów. Jakie metody uchodzą za najskuteczniejsze?
Skąd się biorą rozstępy?
Rozstępy to inaczej blizny zanikowe skóry. Powstają wtedy, kiedy dochodzi do rozerwania tkanki łącznej z powodu osłabienia i wiotczenia skóry albo jej nadmiernego napięcia. Bardzo często rozstępy pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy szybko się rośnie, w trakcie ciąży, podczas intensywnych treningów powodujących szybki rozrost tkanki mięśniowej albo gwałtownych wahań masy ciała.
Uszkodzona w ten sposób skóra raczej sama się nie zregeneruje, więc żeby usunąć nieestetyczne blizny trzeba podjąć jakieś działania. Niestety, smarowanie skóry preparatami na rozstępy daje raczej mizerne skutki, ponieważ balsam czy serum działa praktycznie tylko na naskórek, podczas gdy uszkodzenia znajdują się głębiej, w skórze właściwej, tam gdzie znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe.
Czy da się usunąć rozstępy?
W Gabinecie Kosmetyki Lekarskiej Bella przeprowadzane są profesjonalne zabiegi zmniejszające widoczność rozstępów. Najlepiej, gdy taki zabieg ma miejsce niedługo po utworzeniu rozstępów, ponieważ świeże blizny dużo łatwiej usunąć i można dzięki temu liczyć na wyższą skuteczność. Nowoczesne metody umożliwiają jednak również redukcję tych starych blizn, i najczęściej odbywa się to z użyciem lasera.
Świeże rozstępy też da się zlikwidować laserem, prócz tego stosowane są jeszcze odpowiednio dobrane peelingi chemiczne, mezoterapia, endermologia, mikronakłuwanie. Na rozstępy w późniejszej fazie zaleca się Laser frakcyjny CO2 MedArt FRx, który dociera do głębokich warstw skóry i pobudza ich regenerację, oraz laser Fotona, wykorzystujący dwa lasery z uzupełniającymi się długościami fal. Zabiegi laserowe wyróżniają się wysoką precyzją – nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich, zdrowych tkanek, a urządzenia są skonstruowane tak, by wyeliminować ryzyko oparzenia skóry. Przy niewielkich, świeżych rozstępach wystarczyć może już jeden zabieg, ale zwykle zaleca się ich powtórzenie – częstotliwość zabiegów ustala lekarz.